Credincioşii din parohia Loturi Enescu în pelerinaj duhovnicesc

Viața parohiei August 18, 2016

De curând, 18 credincioşi din parohia Loturi Enescu, protopopiatul Dorohoi, însoţiţi de preotul paroh, Ciprian Onea au participat la un pelerinaj duhovnicesc la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Boureni (Tg. Frumos).

În drumul lor, pelerinii au poposit la Mănăstirea Vorona. Următorul obiectiv vizitat a fost Mănăstirea Sihăstria Voronei unde au avut bucuria de a se închina la moaştele Sfântului Onufrie. Ultima oprire a fost la biserica din Boureni unde credincioșii au participat la Prohodul Adormirii Maicii Domnului, iar a doua zi la slujba de hram a acesteia. La întoarcere, pelerinii au înălţat rugăciuni În Biserica Mănăstirii Zosin.

Acest pelerinaj a fost un bun prilej de a aduce jertfă de mulţumire pentru tot binele primit de la Dumnezeu şi de a pune sfârșit bun duhovnicesc postului Adormirii Maicii Domnului.